Szanowni Rodzice,

trwa ogólnopolskie badanie naukowe “Cyfrowi Rodzice”, do którego serdecznie Was zapraszamy! Udział każdego z Was jest niezwykle ważny dla zdobycia naukowej wiedzy pozwalającej opracowywać skuteczne programy edukacji cyfrowej dzieci i dorosłych. 

Dlatego prosimy o poświęcenie nam swojego cennego czasu, a na początek – o przeczytanie poniższego krótkiego wprowadzenia, pod którym znajduje się link do internetowego kwestionariusza.

Od ponad 5 lat Fundacja DBAM O MÓJ Z@SIĘG we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim prowadzi badania naukowe wśród dzieci i młodzieży poświęcone wzorom używania internetu, narzędzi ekranowych, w szczególności smartfonów. Na podstawie uzyskanych wyników opracowujemy materiały edukacyjne, scenariusze lekcji i szkoleń, kampanie społeczne czy publikacje popularno-naukowe. Ostatni projekt naukowo-badawczy pt. MŁODZI CYFROWI dobiegł końca w czerwcu 2019 i objął ponad 50 tysięcy uczniów z całego kraju – z jego wynikami można zapoznać się pod adresem dbamomojzasieg.com/mlodzi-cyfrowi.

Aby uzyskać szerszy ogląd tego, jak ważne są dla nas narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych, co warunkuje ich używanie, czy są dla nas bardziej szansą, czy zagrożeniem, czy wciąż istotny jest podział świata na ten cyfrowy i ten analogowy, postanowiliśmy podjąć czynności badawcze wśród rodziców posiadających przynajmniej jedno dziecko w wieku przedszkolnym bądź szkolnym.

Tematyka podejmowana w badaniu koncentruje się wokół kilku ważnych dla nas kwestii:

 1. Wzory używania mediów cyfrowych.
 2. Korzystanie z telefonu komórkowego.
 3. Stosunek do internetu, najważniejszych zagrożeń i szans z nim związanych.
 4. Zasady korzystania z mediów cyfrowych w domu.
 5. Ocena relacji z dziećmi.
 6. Elementy dobrostanu psychicznego.
 7. Korzystanie z portali społecznościowych.

Zapewniamy, że prowadzone przez nas badania są całkowicie anonimowe. Wszelkiego rodzaju zgromadzone dane przedstawione zostaną w postaci zagregowanych wykresów i tabel.

Zebrane wyniki posłużą nam do:

 1. Stworzenia raportu z badań i porównanie wybranych wyników do odpowiedzi uczniów.
 2. Opracowania scenariuszy szkoleń dla rodziców podnoszących ich kompetencje cyfrowe oraz kompetencje rodzicielskie.
 3. Opracowania materiałów edukacyjnych dostępnych w sposób bezpłatny dla rodziców.
 4. Realizacji kampanii społecznej dotyczącej ważności więzi i relacji osobistych w świecie cyfrowym.

Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej istotnych informacji o badaniu:

 1. Udział w badaniu może wziąć tylko jedno z rodziców w danym gospodarstwie domowym.
 2. Kwestionariusz należy wypełniać samodzielnie, bez udziału współmałżonka, partnera czy innych osób trzecich.
 3. Wypełnienie kwestionariusza zajmie około 30 minut.
 4. Kwestionariusz należy wypełnić w całości, do końca. Kwestionariusze przerwane i niedokończone nie będą uwzględniane w ostatecznym raporcie. Nie ma tez możliwości powrotu do przerwanego kwestionariusza – należy go wówczas rozpocząć od nowa.

Prosimy pamiętać, że nie ma odpowiedzi ani dobrych, ani złych. Państwa odpowiedzi powinny być szczere i udzielane zgodnie z prawdą.

Z góry dziękujemy za poświęcenie nam swojego cennego czasu. W ramach podziękowania po zakończeniu ankiety wyświetli się Państwu strona z linkami przydatnymi każdemu rodzicowi w cyfrowej edukacji swoich dzieci.

 

Jesteś nowy?

Sprawdź jak możesz nam pomóc. Liczymy na Ciebie!